MeshMachine – mašina na meše

Co je to ten mešmešín?

Tak za prvé, mesh je anglické označení pro polygony anébrž polygonové sítě. MeshMachine je pak zásuvný modul, který může být pro některé uživatele velice zajímavý – dokáže totiž převádět NURBS plochy a tělesa na pěkné, homogenní trojúhelníkové sítě.

meshmachine_00b

Ale nechme promluvit autora tohoto zajímavého pluginu, fenomenálního uživatele Rhina a zejména Grasshopperu, Daniela Pikera. Není bez zajímavosti, že McNeelovi jeho mimořádný talent neunikl a nedávno Dana stáhnul pod svá vývojářská křídla, podobně jako to kdysi udělal s Davidem Ruttenem, za což si zřejmě doživotně bude před zrcadlem s lehkou úklonou uctivě líbat vlastní ruku, která Davidovi podávala zaměstnaneckou smlouvu. Když nám pak před pár měsíci Dan na setkání dealerů Rhina ukazoval s čím si aktuálně hraje, jely kardiostimulátory věkově pokročilejších členů auditoria jak rotační kanón Á desítky.

Ostatně poduďte sami:

Tak teď konečně pustím Dana ke slovu (přeloženo z tohoto diskusního příspěvku):

„Nějakou dobu už vyvíjím remeshovací (přesíťovávací) nástroje v Grasshopperu, ale řekl jsem si, že by moje práce mohla zajímat i jiné uživatele Rhina a tak jsem učinil první pokus o její přeměnu na zásuvný modul pro Rhino.

Tento nástroj pomocí iterativního přesíťování vytváří síť tvořenou trojúhelníky s přibližně stejně dlouhými stranami a zachovává přitom ostré prvky modelu. V současné době pracuje pouze s Brep (boundary representation, hraniční reprezentace ploch a těles, pozn. překl.) a jediným dostupným nastavením je délka hrany. Původní skript (pro Grasshopper, pozn. překl.) obsahuje pár dalších voleb a pokud bude zájem, mohu je přidat i do této verze.

Tento nástroj využívá síťovou knihovnu Plankton14, která je výsledkem spolupráce mezi mnou (Dan Piker) a Willem Pearsonem. 

Rád bych podtrhnul, že  toto je velice časné testovací vydání a je vysoká pravděpodobnost jeho padání nebo selhání je vysoká, pokud ho ale chcete vyzkoušet, jste samozřejmě vítáni.

Stáhnout MeshMachine.zip61 (33.6 KB)
Možná budeet muset odblokovat všechny tři soubory

Pro spuštění zadejte v příkazovém řádku MMTriangles“

Vyzkoušel jsem tedy MeshMachine na pár jednoduchých modelech. Modul se chová velice stabilně, na to, jak Dan zdůrazňoval že jde jenom o prvotní nástřel. Jediné co zatím postrádám je indikace průběhu výpočtu nějakým „teploměrem“ a oproti Grasshopperovské verzi také chybí zjemňování sítě v reálném čase, jak uvidíte na úžasných videoukázkách níže. Z Grasshopperu by také mělo být přeneseno adaptivní síťování, kdy se trojúhelníky zvětšují nebo zmenšují podle situace – například podle lokální křivosti plochy nebo podle vzdálenosti od hranic plochy.

Následuje několik ukázek výsledků modulu MeshMachine. Jak je vidět, musíte dát zejména pozor na stanovení vhodné velikosti hrany sítě. Pokud zvolíte příliš velké číslo, mohou některé prvky zcela zaniknout nebo mohou být značně zdeformované, například kruhová díra na následujícím obrázku nebo horní „větvička“ na poslední ukázce.

meshmachine_01 meshmachine_02 meshmachine_03 meshmachine_04

 

A na co se můžeme těšit v dalších vydáních MeshMachine? Verze pro Grasshopper napovídá, že by tom mohla být adaptivní triangulace – velikost trojúhelníků může být proměnlivá, například v závislosti na zakřivení plochy:

meshmachine_05

Uvidíme, kolik funkčnosti převede Dan z Grasshopperovské funkce přímo do Rhina. A že dokáže verze pro GH moc pěkné kousky, o tom se můžete přesvědčit z následujících videí:

Posted in:

One Comment

Napsat komentář